Akcesoria do cięcia drewna

Przy wyborze tarczy do drewna, duże znaczenie ma rodzaj drewna a także jego twardość. Zasadniczą kwestią jest liczba i budowa zębów tarczy. Niezwykle ważny jest też materiał, z którego tarcza jest wykonana. Profesjonalna tarcza powinna być niezawodna w pracy.

Jaką tarczę widiową zastosować ?

solidna widia do drewnaTarcza odpowiednia do drewna miękkiego będzie posiadała małą ilość zębów, ale będzie się to też wiązało z wycinaniem większej ilości wiórów. Biorąc pod uwagę obróbkę drewna twardego, konieczne będzie zastosowanie tarczy z wieloma zębami. Trzeba zaznaczyć, że tarcze z większą ilością zębów pracują też z większą precyzją. Tarcze przeznaczone do drewna miękkiego posiadają od 12 do 24 zębów, natomiast do drewna twardego zaleca się tarcze o ponad 30 zębach.  Solidna widia do drewna będzie posiadała ostrza z węglików spiekanych, co zapewni precyzyjną i stabilną pracę. Dobrej jakości tarcza, o większej wydajności, będzie dodatkowo pokryta tytanem. Należy też pamiętać o odpowiednim dostosowaniu budowy zębów do rodzaju drewna. Tarcze posiadające zęby płaskie i trapezowe doskonale nadają się do drewna twardego, tarcze z zębami wygiętymi sprawdzają się w przypadku drewna twardego i miękkiego. Kiedy zależy nam na precyzyjnej obróbce, powinniśmy wybrać tarczę z małym kątem natarcia. Większy kąt natarcia stosuje się do drewna twardego i grubego. Dobre jakościowo tarcze wykonane są z wysokogatunkowej stali, co więcej – hartowana stal też ma większą wytrzymałość. Tarcze diamentowe funkcjonują jako najtrwalsze i najwyższej jakości. 

Tarcze widiowe do drewna wykorzystywane są w firmach budowlanych, zakładach stolarskich, a także do własnych potrzeb na użytek domowy. Wykorzystywane są do cięcia drewna, paneli i płyt wiórowych a także profili z tworzyw sztucznych.