Czy łysienie androgenowe to choroba?

W miarę upływu lat zdecydowaną większość mężczyzna spotyka przypadłość zwana łysieniem androgenowym. Co dziwne tego typu przypadłości dotyka, co prawda w mniejszym stopniu, ale także kobiet.  Ma to wielkie znaczenie jeżeli chodzi o poziom samooceny i komfort psychiczny związany z wyglądem. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej i zacząć walczy z problemem stosunkowo wcześnie.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

leczenie łysienia androgenowegoCzym właściwie jest łysienie androgenowe? Jest to choroba, której uwarunkowanie w zdecydowanej większości przypadków mają podłoże genetyczne. Jest to wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. U mężczyzn objawem łysienia androgenowego jest powolna utrata włosów od skroni, z czasem pojawiają się  tzw. zakola a dalszej kolejności zaczyna łysieć czubek głowy. W przypadku kobiet objawia się ono trochę inaczej. Poszerza się przedziałek ale nie dochodzi do przesunięcia linii włosów.  Jako główną przyczynę tego typu przypadłości podaje się uwarunkowania genetyczne. Jednak poza genami, jako przyczyny łysienia androgenowego często wymienia się hormony, stres, szkodliwe czynniki związane z wykonywanym zawodem, związki chemiczne w detergentach lub środkach utrwalających albo palenie tytoniu. Leczenie łysienia androgenowego możliwe jest różnymi sposobami które maja na celu zahamowanie  lub ograniczenie wypadania włosów.  Leczenie łysienia androgenowego to głownie działania farmakologiczne mające na celu doprowadzenie do zapobiegania wahaniom hormonalnym. Jeżeli leczenie łysienia androgenowego rozpocznie się we wczesnym stadium utraty włosów wówczas z pomocą dostępnych metod leczenia możliwe jest nawet, że w miejscach gdzie włosów nie ma mogą zacząć się pojawiać. Dodatkowo warto ograniczyć inne czynniki, wcześniej wymienione, dla ograniczenia objawów łysienia androgenowego. Niestety jeżeli te dostępne metody nie poskutkują a osoba dotkniętą tego typu przypadłością nie będzie w stanie pogodzić się w zaistniała sytuacją możliwy jest jeszcze przeszczep włosów.

W każdym jednym przypadku związanym ze zdrowiem, najlepiej sprawdza się stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeżeli w rodzinie były przypadki łysienia androgenowego, oznacza to że genetycznie możemy być obciążeni i w prędzej czy później może ta przypadłość dotknąć kolejnych członków rodziny. W połączeniu z innymi uwarunkowaniami mającymi wpływ na łysienie androgenowe może to pojawić się wcześniej niż się wydaje.