Czym jest certyfikat PEFC?

Przemysł drzewny i typowo produkcyjny jest przemysłem, który stale rozwija się już od kilkunastu lat. Możemy zobaczyć jego stabilny wzrost i rozwój, ale równie szybko możemy być też świadkami tego, że na wskutek intensywnej eksploatacji drzew oraz lasów, nasza natura zostaje najbardziej poszkodowana. Dlatego też niesamowicie ważnym powinny być odpowiednie działania, które zaadresują nadmierne wykorzystywanie lasów na rzecz przemysłu. PEFC, jest jednym z takich działań.

Wyjątkowy certyfikat w zgodzie z naturą

certyfikat pefcWycinka drzew jest czymś, co staje się coraz to większym problemem na świecie. Szczególnie jest to prawdziwe, gdy mowa o nielegalnym wycinaniu lasów, z którego to korzyści mają jedynie przestępcy dokonujący tego czynu. Na szczęście, na świecie zaczęły się pojawiać wyjątkowe organizacje typu non-profit takie jak PEFC, które wydają specjalne certyfikaty pozwalające kontrolować pochodzenie drzewa. Certyfikat PEFC wydawany jest w dwóch głównych formach. Pierwsza z nich jest zdecydowanie przeznaczona dla leśniczych i dotyczy ona tego, że dany zarząd leśny chce ustanowić odpowiedzialną i zdrową praktykę związaną z wycinką leśną. Drugi natomiast jest przeznaczony dla producentów na przykład mebli. Taki wyjątkowy certyfikat pozwala dokładnie prześledzić to, skąd drzewo konkretnie pochodzi, a tym samym w razie jakichkolwiek niejasności i problemów z nim – odszukać miejsce, z którego został wydany.

Nielegalna wycinka drzew na całym świecie to ogromny problem, który jest w stanie dotykać bardzo wielu osób nie zdających sobie nawet z tego sprawy. Musimy pamiętać o tym, że świat, który mamy jest jedyny i niesamowicie ważna jest walka z tymi, którzy prowadzą nielegalne działania mające na celu zaszkodzić naturze oraz środowisku w okół nas.