Współczesna medycyna jest bardzo mocno rozwinięta. Jakość i ilość sprzętu medycznego jest naprawdę ogromna. Dzięki temu rozpoznawanie oraz leczenie stało się znacznie prostsze niż kilkadziesiąt lat temu. Wszyscy doskonale wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne i jak najbardziej uzasadnione. W tym celu bardzo często wykorzystuje się tomografię komputerową.
Na czym polega badanie tomografem?
W zależności od podejrzenia danej choroby jakiegoś narządu lekarz może zlecieć pacjentowi wykonanie badania tomografem komputerowym. Takie badanie jest nieinwazyjne. W Polsce można je wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia lub prywatnie w klinice diagnostycznej. Tomograf komputerowy za pomocą promieniowania rentgenowskiego uwidacznia dany narząd. Związku z tym jest to badanie obrazowe. Najczęściej wykonuje się badanie tomografem komputerowym klatki piersiowej, brzucha oraz głowy. Pacjenta do badania trzeba odpowiednio wcześniej przygotować. Powinien mieć zrobione podstawowe badania oraz bez po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do wykonania badania tomografii komputerowej jest ciąża oraz niewydolność nerek. Podczas półgodzinnego badania pacjent leżę nieruchomo na plecach lub na którymś z boków. Bardzo ważne jest żeby podczas wykonywania badania leżał nieruchomo.
Każdy pacjent powinien zgłaszać wszelkie dolegliwości swojemu lekarzowi prowadzącemu. Tylko dzięki szybkiej interwencji można wykryć wcześnie chorobę oraz ją skutecznie wyleczyć. Im szybciej wykryjemy daną chorobę tym mamy większe prawdopodobienstwo na jej całkowite wyleczenie. Dlatego każdy lekarz uważa, że im szybciej przyjdziemy się zdiagnozować tym lepiej dla nas. Do profilaktycznych badań najlepsza jest tomografia komputerowa.