Uzdatnianie wody w domu na własny użytek jest coraz częściej spotykaną praktyką, która dotyczy nie tylko użytkowników własnych ujęć wody (studni), ale także tych, którzy na co dzień zaopatrują się w wodę dzięki miejscowym wodociągom. Parametry wody mogą być różne i nawet jeśli pozwalają na bezpieczne użytkowanie nie stwarzając zagrożenia dla zdrowia, mogą powodować niechciane awarie urządzeń w domu.
zmiękczacze, odwrócona osmoza i inne
Stacja uzdatniania wody to bardzo sprytne urządzenie, które pozwala nam na pełną kontrolę parametrów wody płynącej w naszych kranach. W takim urządzeniu możemy w proty sposób zmieścić jeden, dwa lub kilka rodzajów filtracji tak, aby uzyskać wodę o pożądanych przez nas parametrach. Najczęściej w urządzeniach tego typu stosowane są odmanganiacze i odżelaziacze, niezbędne w przypadku czerpania wody ze studni. Równie często stosowane są zmiękczacze wody, które umożliwiają pozbycie się z niej nadmiaru wapnia i magnezu. Pozwala to na uzyskanie miękkiej wody, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla naszych domowych sprzętów pralniczych i grzewczych. Jednak to nie koniec możliwości poprawy jakości wody w domu. Coraz częściej w domach możemy znaleźć filtry RO, w których wykorzystywany jest proces odwróconej osmozy. Pozwala to na tzw. wyzerowanie wody, co oznacza, że z wody eliminowane są wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia i pierwiastki. Odwrócona osmoza jest praktyką bardzo często stosowaną przez akwarystów, którzy w ten sposób o wiele łatwiej są w stanie pozyskać wodę o konkretnych parametrach. Do tak przefiltrowanej wody dodawane są pierwiastki w ściśle określonych ilościach, co pozwala na dopasowanie wody do wymagań konkretnych gatunków ryb, stymuluje procesy rozrodcze lub wspomaga wzrost roślin. Woda RO to także doskonała woda do podlewania domowych roślin doniczkowych, które odwdzięczą się nam pięknym i zdrowym wzrostem.
Do uzdatniania wody możemy zastosować także lampy UV, które umożliwiają neutralizację wszelkich mikroorganizmów. Równie często stosowane są filtry węglowe, które z kolei pomagają pozbyć się wszystkich związków chemicznych zawartych w wodzie, a przede wszystkim chloru.