Spośród wielu wynalazków w historii człowieka, które w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do rozwoju, czy nawet skoku cywilizacyjnego możemy wyróżnić naprawdę wiele. Warto jednak poświęcić uwagę również takim, które nadal są w fazie rozwoju i, przy odrobinie szczęścia, wciąż długa droga przed nimi.
Ciecie tworzyw sztucznych – rodzaj obróbki
Takim przykładem, który jest w zasadzie całą grupą materiałów są tworzywa techniczne. Znamy je pod bardziej potoczną nazwą tworzyw sztucznych, a ich historia sięga jeszcze połowy XIX wieku, kiedy to wynaleziono celuloid za sprawą Alexandra Parkesa, a później, już w XX wieku, kiedy do użytku na masową skalę wszedł bakelit. Później, między innymi ze względu na podatność obróbce – fachowe ciecie tworzyw sztucznych to tylko jedna z metod takiej obróbki – materiały sztuczne uległy ogromnej popularyzacji. Jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego stulecia pojawiły się takie tworzywa jak polistyren, polietylen, czy też dobrze nam znany teflon. Popularyzacja tego rodzaju tworzyw, ich podatność na wszelkiego rodzaju modyfikacje, a przede wszystkim wszechstronność zastosowań, uczyniły z tworzyw sztucznych rewelacyjną alternatywę dla stosowanych dotąd surowców naturalnych. Spotykamy się z tym nie tylko w budownictwie, czy konstrukcji skomplikowanych maszyn przemysłowych, ale również w miejscach, w których bywamy codziennie. Gdzie? Na przykład w aptece. Następnym razem zwróćcie uwagę na ekspozycję – z pewnością niektóre leki są umieszczone na niej w szczególny sposób, w przezroczystych plastikowych szafkach, albo na półkach.
Gabloty pleksi są też z powodzeniem stosowane jako stojaki na okulary, pocztówki, czy małą elektronikę. Tworzywa sztuczne obecne są również właśnie w tych elektronicznych gadżetach, a pytanie co jeszcze przed nami?