Jak działa turbosprężarka?

 

Obecnie niemalże każdy samochód z silnikiem diesla posiada turbosprężarkę. Jednakże nie wiele osób wie, do czego na służy i gdzie jest umiejscowiona. Otóż jest to bardzo istotny element nowoczesnego samochodu, który znacznie podnosi jego moc. Kilka słów na ten temat zamieszczono poniżej.

Kiedy należy poddać turbosprężarkę regeneracji lub naprawie?

regeneracja i naprawa turbosprężarekTurbosprężarka jest elementem, który znajduje się pod maską silnika. Spręża ona powietrze, które pod ciśnieniem dostaje się do komory spalania w silniku. Dzięki niej moc samochodu jest znacznie wyższa. Jednakże należy o nią odpowiednio dbać. Bowiem niewłaściwe użytkowanie samochodu z turbosprężarką może doprowadzić do jej uszkodzenia, a co za tym idzie narazić nas na spore koszty naprawy naszego samochodu. Uszkodzenie turbosprężarki następuje przez regularne, nagłe gaszenie silnika samochodu, który chwilę wcześniej pracował na wysokich obrotach. Na skutek tego, obracająca się turbina nie ma należytego smarowania, co prowadzi do jej stopniowego zacierania się. Proces ten nie jest nagły, lecz stopniowo postępujący, lecz niestety jest nieodwracalny. Każda regeneracja i naprawa turbosprężarek spowoduje przywrócenie zużytej turbosprężarki do stanu używalności. Jednakże, jeśli ponownie nie będziemy o nią należycie dbać, to ulegnie ona ponownej awarii.

O turbosprężarkę w naszym samochodzie zaczynamy dbać dopiero wtedy, gdy poniesiemy spore koszty związane z jej regeneracją lub naprawą. W przeciwnym wypadku nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak łatwo jest doprowadzić do jej uszkodzenia. Firmy zajmujące się regeneracją tych elementów mają wielu klientów, bo mało kto wie, jak prawidłowo eksploatować samochód  z turbosprężarką. Samochody produkowane przed laty nie posiadały tego elementu, więc problem ten nie istniał.