Jak ważna jest rehabilitacja po endoprotezie?

W ostatnich latach możemy obserować duży postęp, jaki dokonał się w medycynie. Wiele zabiegów, które jeszcze niedawno były obarczone dużym ryzykiem, dziś wykonuje się rutynowo, jednocześnie zapobiegając niepełnosprawności wielu osób. Jednym z takich zabiegów jest wszczepienie endoprotezy biodra, które umożliwia wielu osobom bezproblemowe chodzenie.

Istotność efektywnej rehabilitacji po endoprotezie

efektywna rehabilitacja po endoprotezieChoć samo wykonanie zabiegu endoprotezoplastyki jest bardzo istotne dla powodzenia całego leczenia, to trzeba także pamiętać o kolejnych etapach. Jednym z takich, który jest kluczowy dla odzyskania sprawności jest efektywna rehabilitacja po endoprotezie. W przypadku szpitali, na oddziałach, na których wykonuje się takie zabiegi, są zatrudnieni fizjoterapeuci, którzy zaczynają pracować z pacjentem już w pierwszej dobie po zabiegu. Dzięki temu zapobiegają oni skutkom zbyt długiego unieruchomienia, a także dbają o to, aby pacjent wiedział, w jaki sposób musi teraz funkcjonować. Informują oni o ruchach, których nie powinien wykonywać, a także o takich, których wykonywanie jest wskazanie. Dzięki temu pacjent w ciągu dnia może wielokrotnie powtarzać dane ćwiczenie, co wpłynie na zdecydowanie szybszy powrót do formy. Dodatkowo fizjoterapeuci uczą pacjentów odpowiedniego poruszania się o kulach, które jest bardzo pomocne w pierwszych dniach po zabiegu. Szybkie podjęcie tego rodzaju działań bardzo przyspiesza proces gojenia się miejsca operowanego, a także odyzskiwania przez pacjenta zakresu ruchu i siły mięśniowej.

Podsumowując, po operacji endoprotezy, warto pamiętać, że bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji. Zadbają o to fizjoterapeuci, którzy są zatrudnieni na oddziałach, ale to pacjent musi pamiętać o regularnym powtarzaniu zaprezentowanych mu ćwiczeń i stosowaniu się do zaleceń.