Jak wybrać odpowiednie szambo?

Przy budowie domu musimy pomyśleć o wielu rzeczach poza samym budynkiem, ale bezpośrednio z nim związanymi. Każdy dom musi posiadać odpływ ścieków. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do głównej sieci kanalizacyjnej tak jak ma to miejsce w przypadku małych miejscowości, gdzie kanalizacja jeszcze nie dotarła, musimy zamontować zbiornik na nieczystości.

Rodzaje zbiorników na szambo

szamba betonoweWyróżniamy cztery podstawowe typy zbiorników na nieczystości, zbiorniki z kręgów, zbiorniki betonowane na miejscu i zbiorniki z prefabrykatów betonowych oraz z tworzyw sztucznych. Zbiornik wykonany z kręgów jest bardzo popularny dlatego, że jest to dość tani sposób. Jednak jego miejsce powoli zajmują szamba betonowe. Dzieje się tak ponieważ są one szczelniejsze, mamy możliwość większej manipulacji co do jego wielkości oraz są łatwiejsze w wykonaniu, a ich cena nie odstrasza. Wytrzymałość jaką się cechują pozwala na bezpieczne używanie przez kilkadziesiąt lat. Technologia w jakiej są budowane pozwala na łatwy sposób ich oczyszczenia z zalegających zanieczyszczeń. Szamba wykonane z prefabrykatów betonowych są również świetnym rozwiązaniem. Jest to sposób który zapewnia nam szybkość wykonania zbiornika, ponieważ wystarczy zamówić gotowy element, a później go wkopać odpowiednio w grunt. Średni czas pracy licząc od dostarczenia zbiornika do jego zamontowania to około dziesięciu godzin. Ostatnim typem, ale wcale nie najgorszym są zbiorniki wykonane z prefabrykatów z tworzyw sztucznych. Jest to na razie mało popularny sposób, myślę jednak, że już nie długo jego popularność wzrośnie, a razem z tym spadną jego ceny.

Przed wyborem zbiornika na szambo powinniśmy się dobrze zastanowić i wybrać taki który będzie w pełni zaspokajał nasze potrzeby. Zbiornik musi być na tyle duży żeby jego opróżnianie nie musiało następować częściej niż  raz w miesiącu.  Powinien on być bardzo solidnie wykonany, ponieważ szambo zrobione raz nie powinno nam sprawiać żadnych problemów przez najbliższe kilkadziesiąt lat.