Jakie rękawice medyczne są najlepsze?

 

Jednym z niezbędnych elementów używanych w pracy z pacjentem są odpowiednie rękawice. Dobrze dobrany produkt pozwala nie tylko na precyzję, ale zapewnia również bezpieczeństwo i chroni przed infekcjami. Jakie rękawice powinniśmy wybrać i jak ich używać, aby odpowiednio pełniły swoją rolę?

Zasady stosowania rękawic medycznych

rękawice medyczneDobre rękawice medyczne to takie, które maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo osób używających. Jednym z najważniejszych czynników określających odpowiedni produkt jest limit akceptowalnej jakości, który świadczy o obecności mikro-dziur. Bardzo ważne jest to, aby ten wskaźnik był jak najmniejszy, dzięki czemu zapewni on właściwą ochronę przed wszelkimi bakteriami i wirusami. Informację na temat tego wskaźnika znajdziemy na opakowaniu bądź ulotce produktu. Drugim, równie ważnym czynnikiem, jest materiał wykonania. Obecnie wyróżnia się rękawice medyczne lateksowe, nitrylowe, winylowe oraz foliowe. Różnią się one między sobą kilkoma elementami, takimi jak wytrzymałością, precyzją ruchów i czucia oraz zapewnianą odpornością. Należy dobrać takie rękawice, które najlepiej sprawdzą się w wykonywanych przez nas czynnościach. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy dobrze dobrać jego rozmiar. Zbyt małe lub zbyt duże rękawice nie tylko obniżą jakość pracy, ale również negatywnie wpłyną na komfort dłoni, które szybciej się zmęczą i spocą. Podstawową zasadą używania rękawic medycznych jest również to, że są one jednokrotnego użytku. Po zakończonej pracy najlepiej wrzucić je do pojemników przeznaczonych na odpady medyczne oraz dokładnie umyć i osuszyć ręce. Jeżeli podczas pracy poczujemy, że rękawice się rozluźniły, to należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Rękawice medyczne są produktem, który nie tylko poprawia komfort naszej pracy, ale również zapewnia nam bezpieczeństwo. Przestrzeganie kilku ważnych zasad zarówno w wyborze, jak i użytkowaniu tego akcesorium, może skutecznie nas chronić i pomóc w precyzyjnym wykonywaniu swoich obowiązków. W zależności od potrzeb i upodobań możemy wybrać nie tylko rozmiar, ale również materiał wykonania oraz kolor rękawic medycznych.