Karma dla ryb mięsożernych, roślinożernych i wszystkożernych

Każdy kto wybiera pokarm dla rybek akwariowych, powinien najpierw zadać sobie pytanie, czym żywią się ryby w środowisku naturalnym – niezależnie od tego czy chodzi o ryby krajowe czy egzotyczne. Najważniejszy jest tutaj podział ryb na roślinożerne, wszystkożerne i mięsożerne.

Pokarm z mięsem, skorupiakami i nie tylko

pokarm ryby akwarioweInnym pokarmem karmi się ryby roślinożerne, a innym te, które zjadają zarówno rośliny jak i mięso. Trzeba o tym pamiętać, bo na rynku dostępne są pokarmy zawierające albo same rośliny w swoim składzie albo dodatkowo mięso (w postaci mączek itd.). W przypadku ryb roślinożernych bez problemu wystarczą karmy z glonami np. spiruliną, chlorellą i innymi. Takie pokarmy zawierają wszystko to, czego rybkom roślinożernym potrzeba do życia. W akwariach jednak często obok ryb roślinożernych znajdują się też ryby wszystkożerne lub nawet mięsożerne. Wystarczy tutaj wspomnieć o rybach żerujących na dnie czyli np. sumach. Wtedy pokarm ryby akwariowe powinien zawierać mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Zazwyczaj pokarm dla takich ryb ma postać tabletek, które wrzucane są do akwarium. Opadają one na dno i tam rybki mogą żerować. W tabletach znajdują się również przetworzone elementy rybne, części skorupiaków, mięczaków. Ważne są też oczywiście zboża i glony. Istotne jest to, by w pokarmie dla ryb wszystkożernych i mięsożernych znajdowały się też dodatki witamin i prowitamin. Najczęściej dodaje się do karm witaminę C, A i D3.

Zawartość białka surowego w karmie dla rybek wszystkożernych powinna wynosić co najmniej 44%. Tabletkę można też bez problemy przykleić do przedniej szyby akwarium. W tabletach znajdują się tylko wyselekcjonowane składniki. Poza tym beta-blukan oraz witamina C wspierają układ odpornościowy ryb akwariowych, zapewniając im ochronę przed patogenami.