Księgowość zewnętrzna – zalety

Ostatnio coraz modniejsza zwłaszcza jeśli chodzi o średnie firmy jest tak zwana księgowość zewnętrzna. Popularność tego rozwiązania wynika głownie z tego, że niweluje ona konieczność zatrudniania księgowego w firmie, przez co nie trzeba płacić comiesięcznej pensji, a także zapewniać odpowiedniego stanowiska pracy, które jakby nie było wiąże się z kolejnymi kosztami.

Księgowość zewnętrzna jest popularna

księgowośćDodatkowo zaletą zewnętrznej księgowości jest to, ze sami określamy zakres współpracy. Czym zatem jest księgowość zewnętrzna, przede wszystkim można tu zaliczyć biuro rachunkowe i wszelkie biura księgowe, których prosperuje nie mało w każdym większym mieście, choćby takim jak Bydgoszcz. Tego typu biura podejmują się zleceń prowadzenie firmowej księgowości, wykonywaniem zestawień, rozliczeniami na koniec roku, przygotowywaniem dokumentacji dla fiskusa, czyli wszystkim tym czym trzeba się zając przy posiadaniu własnej działalności. To jak daleko idąca będzie współpraca z biurem rachunkowym zależy już od samego właściciela. Innym rozwiązaniem, które można by zaliczyć do księgowości zewnętrznej jest tak zwana księgowość internetowa, choć nie do końca jest ona zewnętrzne. W rozwiązaniu tym głownie chodzi o to, że zewnętrzna firma, udziela właścicielowi przedsiębiorstwa dostępu do swoich serwerów i programu księgowego, który dokonuje wszystkich rozliczeń. Główna różnica jednak polega na tym, że dane do rozliczeń wprowadza sam właściciel, czy też osoba przez niego wyznaczona.

Rozwiązanie to zyskuje popularność głównie z racji tego, że jest ono stosunkowo tanie, a że program praktycznie niweluje ryzyko jakiegokolwiek błędu w rozliczeniach, to jest ono także dość bezpieczne. A co za tym idzie jest ono ciekawą alternatywą, choć jeśli nie chcemy zajmować się różnymi danymi lepiej postawić na biuro rachunkowe, wówczas nie musimy się już o nic martwić.