Kwas hialuronowy jest bardzo popularny w dzisiejszej medycynie. Leki, które produkowane są na bazie tego składnika znajdują zastosowanie w ortopedii, ale również w okulistyce czy medycynie estetycznej. Cząsteczki hialuronianu świetnie wiążą ze sobą wodę.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w ortopedii
W ortopedii kwas hialuronowy podawany jest za pomocą zabiegu, który polega na jego wstrzyknięciu dostawowym. Jest on w stanie wytworzyć warstwę ochronno – odżywczą dla chrząstki stawowej. Dzięki temu spowolnione są procesy degeneracyjne na przykład w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Jest to substancja, która naturalnie występuje w skórze dzięki temu nie powoduje on żadnych alergii ani innych skutków ubocznych. Zastrzyki kwasu hialuronowego w Toruniu to zabieg, który należy powtarzać co około roku dla utrzymania efektów, ponieważ jego działanie jest ograniczone czasowo. Należy jednak pamiętać, że samo wstrzyknięcie kwasu nie wystarczy, potrzebna jest również odpowiednia rehabilitacja. Dzięki temu połączeniu uda się usunąć przyczyny powstawania poszczególnych urazów. Sam kwas może jedynie zmniejszyć ból czy „chrzęszczenia” w stawie. Zastosowanie kwasu w przypadku niewielkich uszkodzeń chrząstki na przykład towarzyszący urazom ACL ma znakomite efekty przeciwbólowe jak i przeciwzapalne. Przekłada się to również na jego lepszą pracę. Należy pamiętać, aby nie stosować go przez co najmniej pół roku od wykonania operacji rekonstrukcji wiązadeł ze względu na procesy przebudowy tkanek.
Wiskosuplementacja to jedyny sposób na dostarczenie kwasu hialuronowego w całości bezpośrednio do stawu. Zastrzyki są o wiele bardziej skuteczniejsze niż tabletki, które muszą się rozpuścić zanim trafią do naszego stawu. Często pacjenci zauważają zmiany już w pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu, jednak pełne działanie można zauważyć dopiero po dwóch, trzech tygodniach.