Okulista leczy nie tylko podstawowe wady wzroku, ale również zajmuje się często bardziej skomplikowanymi metodami leczenia jak np. leczenie chirurgiczne. Nieraz zmiany w obrębie narządu wzroku wymagają zastosowania bardziej radykalnych metod.
Gradówka, czyli schorzenie powstające w wyniku przewlekłego jęczmienia
W ofercie gabinetów okulistycznych często można znaleźć leczenie takiego schorzenia, jakim jest gradówka. Okazuje się, że to przewlekły jęczmień może prowadzić do jej powstania. Inaczej mówi się o niej jako o guzku zapalnym powiek – z łac. chalazion. To schorzenie jest nie tylko miejscowe, ale przede wszystkim przewlekłe. Charakter guzka jest najczęściej tłuszczowy. Mówi się tutaj o tzw. lipogranulomie. Ziarniniak tłuszczowy umiejscawia się właśnie na powiekach – najczęściej tam, gdzie wcześniej znajdowała się zmiana jęczmienia. Do tarczki przenika nadmiar wydzieliny łojowej i tak powstaje ziarniniak. Lekarz specjalizujący się w takiej dziedzinie jak okulistyka jest w stanie usunąć gradówkę z pomocą metod chirurgicznych. Gradówka od jęczmienia różni się tym, że jest to guzek niebolesny w obrębie powiek, co wcale nie oznacza, że w pewnym momencie nie może przejść w fazę zapalną, która już będzie boleć. Jeśli gradówka jest duża, istnieje wtedy ryzyko, że będzie uciskać na rogówkę. W takiej sytuacji może powstać niezborność rogówkowa, czyli inaczej astygmatyzm. Astygmatyzm zaburza ostrość wzroku zarówno do dali jak i z bliska i jest dość popularną wadą, która często towarzyszy krótkowzroczności.
Leczenie polega na zastosowaniu zarówno okładów rozgrzewających jak i miejscowego masażu, a do tego stosuje się oczywiście antybiotyki miejscowo jak np. gentamycyna. W przypadku gradówki należy też wykluczyć etiologię nowotworową, by móc podjąć stosowne leczenie. Gradówkę leczy się jej otwarciem od strony tarczkowej spojówki i wyłyżeczkowaniem guzka.