Nowości w urządzeniach poligraficznych

Pomimo szalonej ekspansji komunikacji elektronicznej, słowo drukowane na papierze ma  się dobrze, a rozwój poligrafii nie wieszczy jego zmierzchu, tylko, co najmniej stabilność. Oczywiście nowoczesne zakłady poligraficzne bazują na elektronice i niewiele mają wspólnego z dawnymi drukarniami. Jednak nadal dostarczają nam książki, gazety, czasopisma i papierową galanterię.

Co to jest falcerka?

nowe falcerkiZakłady poligraficzne nie ograniczają się tylko do drukowania. Zanim otrzymamy końcowy efekt działalności zakładu, czyli książkę lub czasopismo trzeba dokonać kilku czynności. Jedną z nich jest składanie zadrukowanego  arkusza papieru do wymaganego rozmiaru, na dowolną stronę. Czynność tę wykonuje maszyna zwana falcerką. Falcowanie, czyli zmniejszanie formatu papieru poprzez załamywanie ma miejsce nie tylko w zakładzie poligraficznym, ale praktycznie w  każdym biurze. Są wiec nowe falcerki – złamywarki biurowe, które dopasowują typowy arkusz papieru do wymaganych rozmiarów. Jest to niezbyt duże urządzenie, w pełni automatyczne, w obsłudze wymaga tylko nałożenia na tacę papieru przeznaczonego do falcowania.  Są niezastąpione tam, gdzie wysyłane są duże ilości korespondencji. Również w zakładach poligraficznych, szczególnie tam, gdzie drukowana jest prasa i czasopisma, falcerki są niezbędne. Tam bowiem dołącza się różne broszury i ulotki, które trzeba odpowiednio sformatować. 

W sprzedaży jest sporo różnego typu falcerek. Różnią się rozmiarami, mocą przerobową i ceną. Nie są to duże różnice, ale potencjalnym nabywcom dają możliwość wyboru. Bowiem dobrze mieć falcerkę na wyposażeniu biura. Oferowane są zarówno nowe maszyny, jak i używane. Sprzęt poligraficzny charakteryzuje się wysoką jakością, która pozwala na długie użytkowanie. Dlatego maszyny te znajdują się na rynku we wtórnym obiegu.