Procesy leczenia choroby alkoholowej polegają przede wszystkim na prowadzeniu terapii oraz usunięciu wszelkich toksyn z organizmu osoby uzależnionej. Wieloletnie nadużywanie alkoholu doprowadza do wielu procesów degeneracyjnych w organizmie i sieje spustoszenie w wielu układach. Poza negatywnym wpływem na życie zawodowe, społeczne i rodzinne alkohol powoduje wiele chorób przewlekłych i nowotworów. Leczenie odnosi sukces jedynie w przypadku chęci i zaangażowania osoby chorej wyjścia z nałogu.
Detoks i wspomagające terapie leczenia alkoholizmu
Najskuteczniejsze efekty przynoszą terapie zamknięte w specjalnych ośrodkach zajmujących się kompleksowo leczeniem uzależnień. Pierwsze etapy leczenia to odtrucia alkoholowe, które polegają na usunięciu toksyn z organizmu i dostarczeniu odpowiednich substancji wpływających na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu w formie kroplówek. Procesy wspomagane są często farmakologicznie, gdyż łagodzą skutki odstawienne związane z objawami psychicznymi i fizycznymi, takimi jak depresja, spadek nastroju, drgawki, bóle głowy, a czasem nawet omamy. W procesie detoksykacji lekarze kontrolują stan zdrowia oraz likwidują objawy związane z chorobami współistniejącymi wywołanymi nadużywaniem alkoholu. Stosowanie detoksu w placówkach zamkniętych umożliwia kontrolę nad chorym i uniemożliwia mu szansę na spożycie alkoholu. Procesy są wstępem do długotrwałej i niezwykle trudnej terapii, obejmującej spotkania ze specjalistami oraz osobami współuzależnionymi na licznych terapiach i spotkaniach.
Wychodzenie z nałogu przywraca właściwe funkcjonowanie organizmu i samokontrolę oraz likwiduje stan upojenia i zaburzonej świadomości. Wypracowanie odpowiednich zachowań umożliwiających funkcjonowanie w środowisku zewnętrznym i nawiązanie nowych relacji z rodziną nabyte podczas terapii jest gwarancją wyjścia z nałogu oraz funkcjonowania w abstynencji przez długi czas.