Bydło mleczne wymaga szczególnego żywienia. W hodowli wielkotowarowej hodowcy nastawieni są na uzyskanie jak najlepszych wyników w zakresie wydajności krów mlecznych. Aby tak się stało, krowy muszą otrzymywać odpowiednią dawkę żywieniową.
Pasze treściwe i objętościowe dla bydła mlecznego
Bydło żywi się dwoma rodzajami pasz. Pasza treściwa jest najważniejszą składową pożywienia dla krów, ponieważ dostarcza najważniejszych składników pokarmowych tj. białko. Z kolei pasza objętościowa wpływa pozytywnie na wielokomorowy przewód pokarmowy krowy, zapewniając najważniejsze bakterie (bakterie kwasu mlekowego). Żołądek krowy podzielony jest na 4 przedżołądki. Wśród nich znajdują się: żwacz, czepiec, księgi i trawieniec. Pokarm musi przejść przez każdy z tych przedżołądków. Dlatego musi to być pasza wysokiej jakości. Hodowcy sami produkują karmę dla swoich zwierząt. Pasze objętościowe uzyskuje się w bardzo prosty sposób. Potrzebna jest tylko folia do sianokiszonki, która odpowiednio zabezpieczy surowiec. Sianokiszonka wykonywana jest przede wszystkim z traw (najczęściej tych pozostających po koszeniu pola). Z kolei kiszonki powstają głównie z kukurydzy i również mogą być przechowywane w folii. Folia jest tania, dlatego produkcja sianokiszonki opłaca się hodowcom. Oprócz tego pasza objętościowa, która znajduje się w folii kiszonkarskiej, może być przechowywana bardzo długo.
Takiej paszy musi być jednak dużo. Wiadomo, że jedna krowa mleczna może spożywać nawet kilkadziesiąt kilogramów takiej paszy w ciągu dnia. Składowane są one w różnych miejscach – raczej pasze objętościowe w folii składuje się na zewnątrz budynku. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiej paszy, by do wnętrza nie dostał się tlen. Kiszenie zachodzi bowiem tylko w warunkach beztlenowych, które zapewnia folia.