Miękkie i grząskie podłoże to wada wielu posesji. Można ją zaakceptować tylko, gdy dotyczy obrzeży na zamieszkiwanym terenie, miejsc mało ważnych i przeznaczonych wyłącznie do zagospodarowania dekoracyjnego. O ile klomby i rabaty zniosą miękkość i zapadanie gruntu, o tyle parking samochodowy i podjazd powinny być zawsze utwardzone, by podczas złej pogody nie zaskoczyły nas w niemiły sposób.
Utwardzanie gruntu – kratki podjazdowe
Miejsce na podjazd samochodowy lub parking można utwardzić na wiele sposobów. Jedną z popularnych metod jest kostka brukowa, inną – betonowa wylewka. Najmnej inwazyjnym, najtańszym i najszybszym w montażu sposobem na utwardzenie gruntu jest jednak kratka podjazdowa. Wykonana najczęściej z materiałów uzyskanych z recyklingu, wyposażona w mocne kolce przytwierdzajace, uformowana na wzór plastra miodu – stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Założenie kratki nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac drenażowych. Struktura wzmocnienia wspomaga przepływ wody. Puste otwory w kratce można wypełnić żwirem lub obsiać trawą. Kratka świetnie spełnia funkcję utwardzenia, a jednocześnie nie modyfikuje gruntu na stałe, jest łatwa zarówno w założeniu, jak demontowaniu. Ogromną zaletą tego typu wzmocnienia jest przede wszystkim naturalny wygląd posesji. Kratka współtworzy trawnik, ale jest od niego bardziej stabilna.
Odpowiednie rozpoznanie podłoża to ważny element służący właściwemu zagospodarowaniu terenu. Grząski i niespoisty grunt to niejednokrotnie duży problem, który jest najbardziej kłopotliwy, gdy dotyczy miejsca, gdzie należałoby przygotować podjazd. Świetnym rozwiązaniem zabezpieczającym w tym względzie może być kratka. Mało inwazyjne wzmocnienie szybko i skutecznie zamieni teren w miejsce funkcjonalne i wstrzymujące duże obciążenie.