waga

Prawa Newtona Grawitacji

Grawitację jako pierwszy opisał Izaak Newton. Angielski wybitny uczony, który stworzył nawet rachunek matematyczny na potrzeby swoich badań, który pozwolił na znacznie szybsze obliczenia. Tym rachunkiem był rachunek różniczkowy i całkowy.
wagaLegenda mówi, że Niutonowi na głowę spadło jabłko i wtedy zaczął zastanawiać się nad grawitacją. Inna wersja mówi, że rzeczywiście miało coś to wspólnego z jabłkami bo lubił siedzieć pod drzewem i jabłonią. Ale jak jabłko wpłynęło na nasze dzisiejsze pojmowanie świata w tym grawitację i rzeczy w wyższej półki oraz projektowane wagi samochodowe. Otóż samo spadanie jabłka dało do zrozumienia że jest to coś niewidzialnego. Siła, której nie widać, jak magiczna ręka ściąga jabłka z drzewa i rzuca na ziemię ale nie widać tej ręki, jednak jest ona dla wszystkich tak samo surowa i sprawia, że Newton ani waga samochodowa sama się nie uniesie. Za to na pewno wszystko może spaść jeśli jest wyżej niż poziom ziemi.
Pierwsze co zauważył newton, to fakt, że od tych sił w przyrodzie zależy to czy ciało pozostaje w spoczynku, czy porusza się i jak się porusza. To jest bardzo ważne bo przecież i auto się porusza gdy wjeżdża na wagi platformowe i same wagi samochodowe uginają się pod wpływem ciężaru a więc przemieszczają. Więc i ruch i brak ruchu mają duże znaczenie. Na najprostszym przykładzie: waga samochodowa jak na nią patrzymy to stoi w miejscu. Nie unosi się i nie spada. Stoi po prostu waga samochodowa na ziemi. Jednak grawitacja na nią działa, bo grawitacja działa przecież na wszystko.
Skoro waga platformowa się nie zapada to oznacza, że coś a dokładniej ziemia sprawia, że taka sama siła od spodu działa na wagę co i od góry czyli ciężar jaki ma waga samochodowa. Gdyby się nie równoważyły wtedy musiało by dochodzić do dalszych przemieszczeń.

Nie zawsze podłoże równoważy grawitację i wszystko na ziemi już się nie przemieszcza. Jeśli położymy coś ciężkiego na błocie to błoto nie będzie miało wystarczającej siły odpowiadającej sile grawitacji. Grawitacja jakie mają wagi samochodowe sprawiła by, że one zapadły by się w błoto, więc musimy takie wagi montować na stabilnym i mocnym podłożu a zwykle robi się to na betonie.