Problemy z tarczycą w trakcie ciąży.

Ciąża to czas kiedy w ciele i organizmie kobiety zachodzą bardzo duże zmiany. Zwłaszcza w sferze hormonalnej. Ciąża to niestety często komplikacje zdrowotne. Dzieje się tak często w przypadku ciąży u kobiet, które mają niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jest to wtedy zmartwienie zarówno dla kobiet jak i ich lekarzy prowadzących jakimi są endokrynolog i ginekolog.

Jaki wpływ ma tarczyca na przebieg ciąży?

lekarzMedycyna niestety do tej pory nie znalazła skutecznej metody, aby uniknąć komplikacji przy porodzie jak i problemów zdrowotnych na jakie może być narażony noworodek. Najgorzej jednak bywa jeśli kobieta zaszła w ciąże nie mając świadomości, że ma problemy z tarczycą i nie leczyła się nigdy w tym kierunku. Jest to bardzo częsty przypadek, gdyż często nie badamy swoich hormonów. Medycyna pracy w Łodzi do której chodzimy na badania okresowe nie ma obowiązku sprawdzania poziomu naszych hormonów. Problemy z tarczycą najczęściej dosięgają właśnie kobiet, gdyż ich sfera hormonalna jest o wiele bardziej wrażliwa na zmiany i kontroluje znacznie większą część pracy organów niż w przypadku mężczyzn. Przy nieleczonej niedoczynności lub nadczynności tarczycy możemy mieć poważne problemy ze zdrowiem. Może nam grozić nawet miażdżyca i wtedy będzie nam potrzebny kardiolog. Było kilka takich przypadków w Łodzi. Problem chorób tarczycy jest szczególnie niebezpieczny u kobiet w ciąży, bo może prowadzić do poważnych komplikacji jak np. problemy w trakcie porodu, a także możliwe problemy z rozwojem intelektualnym dziecka. Niestety medycyna nie znalazła jeszcze skutecznej metody pomocy takim kobietom. Wiele tez i zaleceń jest ze sobą bardzo niezgodna, nie ma też prowadzonej zbyt dużej ilości badań na ten temat. Najlepszym rozwiązaniem przed zajściem w ciąże będzie po prostu dokładne zbadanie zarówno siebie jak i partnera.

Warto też dowiedzieć się czy nie jesteśmy obciążeni wadami genetycznymi. Jeśli mamy tego typu problemy to zajście w ciąże może być bardzo ryzykowne zarówno dla kobiety jak i dla dziecka. Lepiej jest więc się zatem przebadać i upewnić się czy przyszłe dziecko będzie w 100% zdrowe.