Skład opału, czyli czy można palić węglem w domu i być ekologiczny?

Ostatnie kilka lat upływają nam pod naciskiem na ekologię. Ekologia dzisiaj jest spotykana niemal wszędzie. Pewnie dlatego właśnie zamiast standardowego węgla, którego jeszcze kilka lat temu usypane były całe sterty w miejscu taki, jak skład opału mamy sterty workowanego ekogroszku.

Skład opału nadal się przydaje

skład opałuI teraz nasuwa się pytanie. Czy paląc w domu węglem, możemy być ekologiczni? Niektóre miasta uważają, że nie i chcą wprowadzić zakaz palenie a w piecu węglem (co ogólnie jest strzałem w kolano dla nas, ponieważ mamy jedne z największych pokładów węgla w Europie. Więc czy nie lepiej napędzić trochę gospodarkę biorąc węgiel od naszych kopalni i pozwolić ludziom używać go? Wiadomo, że tworzy się smog, tak jak to ma miejsce choćby w Krakowie, jednak mimo że w Gdańsku również panuje węgiel tam nie panuje smog. Opał jest ważny, ale jednak powinno się wziąć pod uwagę również inne czynniki. Skład opału i węgla przecież też musi za coś żyć, a przecież ktoś, kto handluje węglem nie zmieni branży i nie zacznie handlować olejem opałowym, a tym bardziej gazem. Jak widać opał też jest ważny dla tych, którzy nim handlują. Jak widać, jeżeli byśmy brali nasz Polski węgiel wyglądałoby tak, że kupowany byłby węgiel od naszych kopalni, nasze firmy rodzime rozwoziłyby go do składów węgla, a dodatkowe zagraniczne firmy też by mogły zacząć od nas go kupować. Wtedy my i inne kraje kupowałyby od nas węgiel, co dawałoby po pierwsze wypłacalność i dochody dla naszych kopalni, a nie tak jak dzisiaj jest masa problemów z wypłacalnością naszych kopalń. Skoro od wieków była to nasza wizytówka, to czemu mamy rezygnować z niej? Moim zdaniem powinniśmy doceniać to, na czym mieszkamy czyli na węglu i na soli i to sprzedawać w świat zamiast słuchać tego co nam narzucają, żeby ograniczać wydobywanie tego.

Niestety tendencja jest taka, żeby stłamsić naszą gospodarkę, żebyśmy byli słabi a wręcz bezsilni, dlatego my musimy z tym walczyć, póki nie jest za późno. Tym bardziej, że w stosunku do wulkanów, chin lub ameryki i tak jesteśmy bardzo ekologiczni.