dom seniora

Wolontariat w prywatnym domu opieki

Studiując na piaty roku bardzo chciałem podjąć się wolontariatu z racji tego że miałem bardzo dużo wolnego czasu. Byłem studentem fizykoterapii dodatkowo robiłem kurs masażu. W ręce wpadła mi ulotka, że na terenie miasta został otwarty prywatny dom seniora i poszukują wolontariuszy. Wolontariat ma się opierać na pomocy w codziennym funkcjonowaniu seniorów, aby wypełnić ich czas wolny po rzez spacery, grę w szachy, warsztaty terapii zajęciowej.

W domu opieki ludzie potrzebują towarzystwa

dom senioraStwierdziłem że wolontariat w takim miejscu jak nowoczesny dom opieki jest dla mnie wyzwaniem i postanowiłem się zgłosić. Cały czas jedna się zastanawiałem czy dom seniora to dobry pomysł i czy dam sobie radę ze starszymi osobami z którymi nigdy jeszcze nie współpracowałem. Po pierwszym naszym spotkaniu byłem bardzo mile zaskoczony jak taki dom seniora teraz funkcjonuje, jakie ma wysoki standardy. Mój wolontariat miał polegać na zajęciach ruchowych i porannej gimnastyce dla seniorów. Ćwiczenia przygotowałem dla grupy seniorów nastawione na umiarkowany wysiłek. Co mnie zdziwiło wszyscy brali chętnie w nich udział, nie mogąc doczekać się już kolejnych zajęć. Starałem się każdego dnia odwiedzając dom seniora proponować inną gimnastykę co bardzo się seniorom podobało. Nie było w tym nudy, codzienności a wręcz przeciwnie duże zaangażowanie grupy ćwiczącej. Obserwując inne zajęcia np. warsztaty terapii zajęciowej, masaże stwierdzam że prywatny dom opieki ma bardzo wysokie standardy. Ulubionym zajęciem seniorów są też wyjścia na basen i ćwiczenia w basenie.

Razem z nami, seniorzy spędzają bardzo miło czas i nie mogą narzekać na nudę. A każde ćwiczenia i gimnastyka oraz basen poprawiają masę mięśniową i dodają więcej siły. To bardzo ważne dla nich bo każdy z nich chce być jak najdłużej nie zależny i samodzielny.