Wpływ nawierzchni na bezpieczeństwo

 

Wiele osób uprawia obecnie jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest to spowodowane wzrostem świadomości co do pozytywnych skutków, które to za sobą niesie. Przede wszystkim możliwa jest poprawa kondycji oraz samopoczucia. Regularny ruch zmniejsza również ryzyko wystąpienia różnych chorób układu krążenia. Warto wspomnieć, że największą popularnością cieszą się aktywności indywidualne, które można wykonywać w dowolnym momencie dogodnym dla danej osoby.

Powszechnie stosowane nawierzchnie sportowe

nawierzchnia sportowaMoże to być bieganie czy jazda na rowerze. Do ich wykonywania nie są potrzebne żadne specyficzne warunki. Inaczej ma się sprawa w przypadku sportów zespołowych czy dyscyplin uprawianych zawodowo. W takim przypadku wszelka aktywność powinna odbywać się w odpowiednio zorganizowanych warunkach. Mowa tutaj o boisku czy terenie przystosowanym do danej dyscypliny. Bardzo ważna jest odpowiednia nawierzchnia sportowa, która jest wykonana z myślą o konkretnej grupie dyscyplin. Przeważnie wykonywane są boiska z trawą syntetyczną, powierzchnią poliuretanową czy akrylową. Ta pierwsza jest wykorzystywana chociażby podczas gdy na orliku w piłkę czy hokeja. Poliuretan jest stosowany w przypadku boisk do koszykówki, siatkówki oraz bieżni również zlokalizowanych na zewnątrz. Akryl jest z kolei wykończeniem parkietów zlokalizowanych na halach pod dachem. Są one często spotykane.

Wykonanie w odpowiedni sposób boiska znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek kontuzji w skutek utraty przyczepności. Oprócz odpowiednio przygotowanej powierzchni ważne jest również dobrze dobrane obuwie sportowe. Do nawierzchni trawiastych należy stosować korki, a w przypadku parkietów tak zwane halówki. Jak widać obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na aktywność fizyczną, która pozwala poprawić ich kondycję oraz samopoczucie.