Współczesna modna na ekologiczne, najlepsze dla nas i środowiska rozwiązania, nie omija branży budowlanej. W tym konkretnym przypadku bardzo często nie tyle wymyślamy nowe rozwiązania, co po prostu wracamy do tych, które stosowali nasi przodkowie. Stąd też popularność między innymi dachów ze strzechy czy tynków z gliny.
Czy warto stosować gliniane tynki na ścianach?
Obecnie przy wykończeniu ścian mamy do wyboru nie tylko tynki cementowo-wapienne, ale także gliniane. Poza gliną do stworzenia takiego tynku stosuje się piasek i wodę, a czasami także cement w niewielkich ilościach. Tynki gliniane są doceniane z wielu powodów: dobrze tłumią dźwięki (ze względu na chropowatą fakturę), mają zdolność do wiązania i oddawania wilgoci, akumulują ciepło i następnie stopniowo je oddają. Tynki gliniane są też odporne na grzyby i pleśnie, a także osadza się na nich znacznie mniej kurzu, przez co mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z alergią. To, w połączeniu z możliwością wiązania/oddawania wilgoci sprawia, że w pomieszczeniach otynkowanych gliną przyjemniej się oddycha i spędza czas. Tego typu tynki są jednak mniej trwałe niż tynki cementowo-wapienne, więc o ile nadają się do pomieszczeń mieszkalnych (w tym do łazienek i kuchni), to mogą okazać się zbyt mało wytrzymałe jeśli chodzi o np. warsztaty. Jeśli chodzi o wygląd, to dla wielu chropowata, nierówna powierzchnia tynku jest zaletą, ale można także je wygładzić, kładąc na wierzch specjalną gładź glinianą.
Tynki z gliny można bez problemu malować, jednak powinniśmy do tego celu wybierać farby naturalne, ponieważ składniki innych farb mogą potencjalnie reagować z gliną. Możliwe jest też dodawanie naturalnych pigmentów do tynku w trakcie jego mieszania, aby uzyskać wymarzony kolor ścian.