Zamki suwakowe i ich rodzaje

Zamki błyskawiczne, to genialne rozwiązanie rozpowszechnione w całej branży odzieżowej. Składa się z dwóch rzędów ząbków, które po zaciągnięciu suwaka przylegają do siebie. Zamek błyskawiczny występuje często w wielu rodzajach, wykorzystywanych w różnych rodzajach odzieży. Produkowany jest też z różnych materiałów w zależności od zastosowania.

Taśmy suwakowe ich rodzaje i materiały użyte do ich produkcji

żyłkowe taśmy suwakoweZamki błyskawiczne dzielą się na kilka kategorii. Możemy wyróżnić wśród nich zamki rozdzielcze i nierozdzielcze. Różnią się one między sobą ogranicznikiem zapobiegającym rozdzieleniu zamka na dwie części. Żyłkowe taśmy suwakowe są stosowane w plecakach czy bluzach. Zamki błyskawiczne kostkowe, cechują się większą wytrzymałością i są stosowane jako zapięcia kurtek czy toreb. Możemy wyróżnić także zamki metalowe, wykonane z różnych metali jak: nikiel czy mosiądz.  Stosuje się je najczęściej jako element spodni damskich lub męskich oraz w obuwiu i innych gatunkach odzieży. Zamek błyskawiczny może mieć też wersję krytą. Jest stosowany często w estetycznej odzieży, która posiada niewidoczne zamki błyskawiczne. W odzieży sportowej i nie tylko często stosuje się zamki wodoodporne, nie przepuszczające wody do środka odzieży. Można je też spotkać w odzieży stricte rybackiej lub przeznaczonej dla celów turystycznych w różnych warunkach.

Zamki błyskawiczne są sprzedawane w pasmanteriach w różnych długościach. Jeżeli chcemy zmienić zamek w naszej odzieży, musimy zmierzyć od dolnej do górnej blokady zamka. Suwaki, taśmy i ząbki są produkowane w całej plejadzie kolorów, który możemy dowolnie dobierać do barw naszej odzieży. Taśmy zamka mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej syntetycznych np. poliestrowych i bawełnianych.